Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: potówki u niemowlaka @ Zaprojektowane przez Freepik
Potówki zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia maluszka. Niestety oprócz nieestetycznego wyglądu mogą powodować pieczenie i lekkie swędzenie, dlatego lepiej im zapobiegać, a jeśli już się pojawią to jak najszybciej leczyć. Potówki u niemowlaka to drobne krostki, występujące przeważnie w skupiskach na szyi, tułowiu, w zgięciach rączek i nóżek, pachwinach, a nawet główce i buzi malucha. Skóra wokół potówek jest zaczerwieniona, a same krostki mogą być wypełnione mniejszą lub większą ilością płynu. Może to powodować podrażnienie skóry i przerodzić się w stan zapalny.
Potówki u niemowląt to bardzo częsta dolegliwość, zwłaszcza u noworodków. Gruczoły potowe w ich skórze są niedojrzałe, pot zamiast wydostawać się na zewnątrz przez pory skóry zostaje zablokowany. W ten sposób powstają małe grudki wypełnione płynem. Gdy skóra nie zostanie oczyszczona zalegający płyn może spowodować stan zapalny i ropne zmiany na skórze. Najczęstszą przyczyną powstawania potówek jest przegrzewanie dziecka. Zdarza się to wbrew pozorom nie tylko latem, ale także zimą. Wydaje ci się, że maluch może być za cienko ubrany, bo przecież na dworzu wcale nie jest tak gorąco. Ubierasz go więc w grubsze ubranka, a do tego dokładasz o jedną warstwę więcej niż dla siebie i przegrzanie gotowe. Wtedy wystarczy, że niemowlak tylko trochę się spoci, a jego delikatna skóra już może sobie nie poradzić z taką ilością potu.
Potówki u niemowlaka pojawiają się także z powodu nieprawidłowej higieny. Przede wszystkim z używania zbyt dużych ilości oliwek i kremów nawilżających, które zatykają ujścia porów skóry. Zbyt rzadkie kąpiele to też błąd, ponieważ zalegający brud i łuszczący się naskórek utrudniają skórze oddychanie i także prowadzą do pojawiania się krostek.
Nie przegrzewaj – niemowlę jest bardzo czułe na zmiany temperatury i nie ma jeszcze odpowiednio ustabilizowanej termoregulacji, ale nie oznacza to, że zawsze jest mu zimno. Czy to w chłodne czy ciepłe dni ubieraj malca przewiewnie, najlepiej na cebulkę i zakładaj mu tylko o jedną warstwę więcej niż sobie. Temperaturę sprawdzaj na karku dziecka. Gdy jest on chłodny to dziecku jest za zimno, a gdy zaczyna się robić wilgotny maluszek ma za gorąco. Nie dopuszczaj do takiej sytuacji, w której dziecko nadmiernie się poci. Pamiętaj, że oprócz ubranka maluszka przed zimnem i wiatrem chroni go jeszcze wózek, a w razie czego możesz go owinąć kocykiem. W ciepłe, letnie dni malcowi wystarczy body z krótkim rękawkiem i ewentualnie lekki kocyk. W domu nie zakładaj dziecku czapeczki, a w pokoju utrzymuj temperaturę ok. 21 st. C.
Kupuj ubranka z naturalnych tkanin – najlepiej bawełniane, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Podczas przewijania nie stosuj ceratowych podkładów, a na przewijaku zawsze kładź materiałowy pokrowiec lub pieluszkę, a nawet ręcznik. Ubranka i tkaniny, które mają bezpośrednią styczność ze skórą dziecka takie jak pościel, ręczniki, pieluszki tetrowe czy flanelowe, pierz w delikatnych proszkach i płynach przeznaczonych specjalnie do prania dla dzieci.
Rób zdrowe kąpiele – raz w tygodniu zrób malcowi kąpiel w krochmalu. Trzy łyżki mąki ziemniaczanej rozrób w szklance chłodnej wody i dodaj do ok. 4 litrów ciepłej wody w wanience. Do kąpieli możesz również dodawać nadmanganian potasu (do kupienia w aptece). Do wanienki wody dodaj 2-3 kryształki nadmanganianu, tak aby woda przybrała lekko różowy kolor (uważaj, żeby nie był on fioletowy, bo wtedy będzie zbyt mocny). Taka kąpiel zadziała kojąco, złagodzi powstające zmiany i zapobiegnie nowym.
Gdy potówki już się pojawią nie panikuj tylko wylecz je skutecznymi, domowymi sposobami.
Przede wszystkim kąp maluszka codziennie. Do kąpieli używaj emolientu. Przy osuszaniu dziecka nie pocieraj skóry ręcznikiem, tylko delikatnie przykładaj i oklepuj szkraba. Po kąpieli nie stosuj żadnych oliwek ani kremów, skóra dziecka naturalnie jest odpowiednio nawilżona. Miejsca chorobowo zmienione możesz zasypać zasypką lub mąką ziemniaczaną, co pomoże wysuszyć krostki. Po kąpieli nie ubieraj od razu maluszka, pozwól mu się jeszcze trochę przewietrzyć.
Gdy mimo stosowania powyższych metod potówki u niemowlaka nie znikają udaj się do lekarza. Przepisze on specjalne, sterydowe maści, które wciera się bezpośrednio w zmiany skórne.
Jeśli mimo tych zabiegów krostki nie znikają po upływie tygodnia, a stają się nawet jeszcze bardziej czerwone, ropne i podrażnione mogą to być objawy np. alergii, atopowego zapalenia skóry lub ospy. Wtedy trzeba niezwłocznie zwrócić się po pomoc do lekarza, który rozpozna przyczyny choroby i zaleci odpowiednie leczenie.
Łuszcząca skóra u noworodka – czy to powód do zmartwień? >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
narcyzek 2017.12.13 21:48
zgadzam się, nie przegrzewać maluszka, ubrać na cebulkę ale z umiarem, ja zawsze ubieram tak jak siebie plus rożek, mamy taki dość ciepły ze sleepee miły i z dobrego materiału który właśnie nie poci naszego maluszka :)
Patrycja Sobolewska 2016.06.07 18:58
dokladnie nie przegrzewac !
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.